M/Y Sea Serpent Glorious

Reseinformation
Inkluderade tjänster
Paketresa med Liveaboards i Röda havet
Paketresan inkluderar: flyg, lokala transfer, 6 dagar och 7 nätter dykkryssning, helpension (alla måltider) samt dricksvatten, te, kaffe, kalla drycker. Lån av vikter och dykflaska (12 L alu) ingår.3-4 dyk per dag.
Beskrivning
Grundpriset för paketresan inkluderar
- Flygresan
- 2 hotellnätter i Hurghada - del i dubbelrum
- 7 nätter ombord i standardhytt, delad tvåbäddskabin (Sista natten kan eventuellt inkvartering ske på hotell)
- 3 måltider per dag och eftermiddagssnacks, obegränsad dricksvatten, te och kaffe ingår
- 3, max 4 dyk per dag
- Erfarna dykguider
- Lokala transfers till och från flygplatsen
- Nitrox ingår utan extra kostnad (endast för certifierade Nitrox-dykare)
- Lån av dykflaska och vikter ingår
- Alla skatter/hamnavgifter och miljöavgifter ingår i paketpriset.
- Visumkostnader ingår
I resans paketpris ingår inte
- Hyra av utrustning
- Individuell reseförsäkring/Avbeställningsförsäkring.
- Alkoholhaltiga drycker, övriga drycker från baren.
- Större flaska eller enkelflaska till sidemount, andra gaser än luft och Nitrox.
- Avgifter som i nuläget inte är kända.
- Övriga utgifter som inte specificeras ovan.
M/Y Sea Serpent Glorious Miss Nouran
M/Y Sea Serpent Glorious Miss Nouran är en elegant och rymlig liveaboard, specialbyggd för dykexpeditioner och färdigställd år 2021. Med smarta, funktionella lösningar och generösa utrymmen är hon designad med dykarnas behov i fokus.
I aktern finns ett välplanerat och rymligt dykdäck med sittbänkar som gör det enkelt och bekvämt att ta på och av utrustningen. Här finns även rinnande färskvatten, vattenbad för kamerautrustning samt en laddningsstation för dyklampor och annan elektronik.
Fartyget rymmer totalt 13 kabiner, samtliga med:
- Luftkonditionering
- Eget badrum med dusch och toalett
Kabinfördelningen är som följer:
- 2 kabiner med dubbelsäng på nedre däck
- 1 kabin med dubbelsäng på huvuddäck
- 4 standardkabiner med havsutsikt på övre däck
- 6 standardkabiner på nedre däck
De gemensamma utrymmena ombord består av en rymlig salong och matsal – perfekt för avkoppling mellan dyken. Ombord finns även två stora soldäck, varav ett är delvis skuggat och möblerat med bänkar och bord – en trivsam plats att umgås och njuta av utsikten tillsammans med övriga gäster. M/Y Miss Nouran är utrustad med två kraftfulla dykkompressorer samt ett modernt membransystem för Nitrox-produktion, vilket säkerställer en trygg och bekväm dykupplevelse även vid längre turer.
